Bakan Özer: Yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısı oldukça düşük

Bakan Özer: Yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısı oldukça düşük

91
0
PAYLAŞ

Bakan Özer: Yüz yüze eğitimin ara verdiği ders sayısı oldukça az.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Vaka nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısı ve yakın temasın oldukça az olduğunu” söyledi.

“>

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, AK Parti Mersin milletvekilleri Hacı Özkan ve Zeynep Gül Yılmaz ile Mersin Valiliğini ziyaret etti.

Valilik şeref defterini imzalayan Özer, 6 Eylül’de 81 ilde 57 bin 108 okulda yüz yüze eğitime başlandığını söyledi.

Bu okullarda 850 bin derslik olduğunu belirten Özer, Sağlık Bakanlığı ile belirledikleri kriterler çerçevesinde tüm okullarda bu kriterlere uyarak bir haftayı tamamladıklarını belirtti.

“YÜZYÜZE EĞİTİMDE YAPILAN DERS SAYISI SON DERECE DÜŞÜK”

Özer, 850 bin dersliğin sadece 198’inde olaylar ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile belirlediğimiz kriterler ve COVID-19 salgını sırasında okullarda yüz yüze eğitimde uyulması gereken kurallar, kıta Avrupası’ndaki farklı ülkelerde uygulanan kurallarla büyük oranda örtüşüyor. bir haftada gelinen nokta, sağlık kurallarına uyduğumuz sürenin ne kadar uzun olduğudur.Başarıyla yönetebileceğimizi gösterir.Türkiye’de eğitim sisteminin ölçeği çok büyüktür.Eğitim sisteminden yaklaşık olarak bahsediyoruz. 18 milyon öğrenci, 1,2 milyon öğretmen, 115 bin temizlik görevlisi, 100 binin üzerinde idari personel ve 20 milyona yakın insan.

Vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitimle ara verilen ders sayısı oldukça azdır. Bu, okulların şu anda COVID-19 salgını bağlamında en güvenli ortam olduğunu göstermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı olarak vasiyetimiz en son kapatılacak yerlerin okullar olmasıdır. Öte yandan bildiğiniz gibi virüs sadece okulları seçmiyor. Virüs, insanların yaşadığı ve etkileşimde bulunduğu her yerde yayılma potansiyeline sahiptir.

“TOPLUMUN TÜM BÖLÜMLERİNİN GÖREVİ VAR”

Özer, okullarda belirlenen kriterleri harfi harfine yerine getirmeye çalıştıklarını, okul dışı ortamlarda vatandaşların bunlara uymasının büyük önem taşıdığını söyledi. Okulların kapanmasının veya herhangi bir okulda bir vakanın ortaya çıkmasının okul içi ortamdan kaynaklanmadığını belirten Özer, “Çoğunlukla okul dışı ortamlardaki bulaşmalardan kaynaklanıyor. COVID-19 salgınında 1.5 yıl sonra yüz yüze eğitime devam etmek ve bu iradeyi kararlılıkla uygulamak sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nındır.Tüm vatandaşlarımızın Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kurallara uyması gerekir ki okullarımızı ayakta tutabilelim. her zaman açık, öğretmenlerimiz öğrencilerinin yanında ve öğrencilerimiz okuldaki arkadaşları ile eğitimlerine devam ediyor ve psikososyal özgüvenleri ile süreçleri takip ediyorlar. dedi.

“KALAbalık SINIFLAR İSTİSNAİ BİR DURUMDUR”

Bakanlık olarak il veya ilçe bazında tedbir veya istisnai kurallar getirmediklerini, okul ve vaka bazında istisnalar uyguladıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Genellikle kamuoyunda tartışılan ‘aşırı kalabalık sınıflar’ konusu var. 850 bin sınıfın yüzde 56’sında 25’ten az öğrenci var. Bu sınıfların yüzde 18’inde 26-30 öğrenci var. Dolayısıyla kalabalık sınıflar istisnai bir durum, genel bir durum, değil.

Önlemler çerçevesinde şu anda 200’e yakın okulun ikili eğitime başladığını anlatan Özer, “Sınıfların kalabalık olması, daha çok arazinin olmadığı yerlerde veya illerdeki güçlendirme ve yıkım çalışmalarının neden olduğu gecikmelerden kaynaklanan geçici bir durumdur. İnşallah bakanlık olarak süreci takip ediyoruzdur.Gerekli tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Özer, Mersin’deki mesleki eğitim okullarında COVID-19 salgınında önemli çalışmaların yapıldığını söyledi. Mesleki eğitim okullarının COVID-19 salgınında maskeden dezenfektanlara, yüz siperlerinden tek kullanımlık önlük ve tulumlara kadar birçok ürün ürettiğini belirten Özer, “Mesleki eğitim okullarımız sadece işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağını yetiştirmiyor, aynı zamanda Olağanüstü koşullarda devletinin ve milletinin yanındadır. “Burada Mersin’i özellikle anmak gerekiyor. Başta tek kullanımlık maske, önlük ve tulum olmak üzere tüm bölgenin ve Türkiye’nin ihtiyacının karşılanmasında büyük katkı ve destek sağladılar. Bu süreçleri başarıyla yürütenlere şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Bakan Özer, Mersin İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı’nda bir haftalık eğitimde son durumu, eğitime yapılan yatırımları ve eğitimin kalitesini artırmaya yönelik çalışmaları değerlendireceklerini sözlerine ekledi.

Özer daha sonra basına kapalı gerçekleştirilen İl Eğitimi Değerlendirme Toplantısı’na arkadaşlarıyla katıldı.

“>


;”>

  • Bakan Özer
  • Bakan Özer yüz yüze eğitim
  • Milli Eğitim Bakanı Özer
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK