Bakan Çavuşoğlu: Mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var

Bakan Çavuşoğlu: Mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var

56
0
PAYLAŞ

Bakan Çavuşoğlu: Mültecileri ülkelerine döndürmek için çalışıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Özellikle Suriye’deki mültecilerin ülkelerine dönüşü için çalışıyoruz. Uluslararası toplumdan daha iyi destek almaya başladık. Bu konunun ciddiyetini biraz anladılar.” dedim.

“>

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs salgını ile düzensiz göçmen sorununun artmaya başladığını belirterek, “Mültecilerin güvenli bir şekilde geri dönüşü ve ülkelerine gönderilmesi için artık uluslararası toplumdan daha fazla destek almaya başladık. Bu işin ciddiyetini biraz anladılar.” dedim.

Çavuşoğlu, 28 Temmuz’da çıkan orman yangınlarında traktörleri kullanılamaz hale gelen 16 çiftçiye yeni traktörlerini teslim etmek üzere Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Gençlik Merkezi’nde düzenlenen törende gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’nin geçtiğimiz gün Türkiye’ye geldiğine işaret eden Çavuşoğlu, “Mültecilerin güvenli bir şekilde geri dönüşü ve ülkelerine gönderilmesi için uluslararası toplumdan artık daha fazla destek görmeye başladık. . Bu konunun ciddiyetini biraz anladılar. Mülteciler Yüksek Komiserliği ile Suriye başta olmak üzere mültecilerin ülkelerine geri dönmesi için çalışıyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak gibi en çok Suriyeli barındıran komşu ülkeler olarak bir girişim başlattıklarını ifade etti. Lübnan’daki durumun çok kötü olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, İdlib’de olduğu gibi geri dönenler için insanları zorla uzaklaştırmak yerine eğitim, sağlık ve istihdam yaratan projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Avrupa’nın bugüne kadar Suriye’nin yeniden inşasına karşı olduğunu anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Doğru. Savaş devam ederken bir ülkeyi veya bir yeri yeniden inşa etmek gerçekçi değil. Hepimizin rejime karşı net bir duruşu var ama temel ihtiyaçları sahada karşılamak bir ülkeyi yeniden inşa etmek değil. Aynısı Afganistan için de geçerli ama Afganistan’daki mevcut durum nedeniyle rejime karşı hepimizin tavrı net. Göndermek ne doğru ne de mümkün. Zaten muhatap da yok.”

– “TÜRKİYE’DE BU SORUN OLDUĞUNU VE TOPLUMDA HASTALIK OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin önceki hükümet ve yönetim döneminde Afganları uçakla Afganistan’a gönderdiğini ifade etti. Pakistanlıları da aynı şekilde gönderdiklerini belirten Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kovid-19 ile bu sorun artmaya başladı. Gelişmelere bağlı olarak farklı ülkelerde de hareketlilik ve ekonomik sorunlar görüyoruz. Bu küresel bir sorunsa uluslararası toplum olarak bu sorunu çözmek için birlikte çalışmalıyız. Görüyoruz. bu Türkiye’de bir sorun, toplumda görüyoruz.Bir rahatsızlık da var.Bu konuya sadece güvenlik açısından bakmak doğru değil.Buna ırkçı ve faşist bir yaklaşımla bakmak son derece yanlış. Öte yandan toplumsal bir sorunsa sakince değerlendirmek, diğer bir deyişle yeni politikalar üreterek çözüm bulmak gerekiyor.Özellikle sahada ilgili tüm kurumlarımız çalışmakta ve bu konuda çalışmalar yapmaktadır. Bu anlamda gerekli alt yapı çalışmaları devam etmektedir.”

“>


;”>

  • Bakan Çavuşoğlu son dakika
  • Çavuşoğlu mülteci sorunu
  • Çavuşoğlu düzensiz göç sorunu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK