Bakan Akar’dan Preveze Deniz Zaferi yıl dönümü mesajı

Bakan Akar’dan Preveze Deniz Zaferi yıl dönümü mesajı

58
0
PAYLAŞ

Bakan Akar'dan Preveze Deniz Zaferi Yıldönümü Mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Preveze Deniz Zaferi’nin 483. Yıldönümü vesilesiyle bir mesaj paylaştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Mavi vatanımızdaki hak, menfaat ve menfaatlerimizi korumanın yanı sıra, donanmamız bölge ve dünya barışına önemli katkılarda bulunmaya ve asillerimizin gururu olmaya devam ediyor. Atlantik’ten Hint Okyanusu’na kadar denizlerde şanlı bayrağımızı şerefle dalgalandırarak milletimizdir.” deyimini kullandı.

AA’nın haberine göre, Akar, Preveze Deniz Zaferi’nin 483. yıl dönümü münasebetiyle yayınladığı mesajında, zaferin denizcilik tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

Akar, Amiral Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Türk donanmasının birleşik Haçlı donanmasına karşı gerçekleştirdiği taktik baskın sonucunda elde edilen bu zaferle Akdeniz’deki Türk hakimiyetinin tam olarak pekiştirildiğini ifade etti. sayıca kendisinden çok daha fazla olduğunu ve Türk donanmasının yüz yüze gelinemeyecek bir deniz gücü olduğunu söyledi. Savaşta denizcilik yöntemleri konusunda en üst düzeyde bilgi sahibi olan kaptanların ve kahraman askerlerin muharebe becerilerini sergilediklerini vurguladı.

Savaşın dünya denizcilik tarihine de ders olduğunu, Türk denizcilerine büyük bir onur ve gurur olarak ışık tuttuğunu vurgulayan Akar, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Deniz Kuvvetlerimiz, Çaka Bey, Barbaros Hayrettin Paşa, Gazi Hasan Paşa, Kılıç Ali Paşa, Mezamorta Hüseyin Paşa gibi Türk ve dünya denizcilik tarihinde müstesna bir yere sahip denizcilerimizin başarılarından ilham alarak dün olduğu gibi bugün de devam etmektedir. , Oruç Reis, Piri Reis ve Turgut Reis.Mavi yurdumuzda etkin, caydırıcı ve saygın bir güç olarak varlığını sürdürmektedir.Aynı zamanda Deniz Kuvvetlerimiz kendi gemilerini tasarlayıp inşa edebilen dünyadaki sayılı deniz kuvvetlerinden biridir. savaş gemisi Kahraman ve özverili personeli, yerli ve milli silah sistemlerimizin sağladığı ateş gücü ve isabetli vuruş kabiliyeti ile bölgemizin en güçlü kuvvetidir.En güçlü donanmalardan birine sahip olan Deniz Kuvvetlerimiz haklarımızı korumaktadır. , mavi vatanımıza, çıkar ve çıkarlarına, Atlantik’ten Hint Okyanusu’na kadar denizlerde şanlı bayrağımızı dalgalandırarak bölge ve dünya barışına önemli katkılarda bulunmaya ve gururu olmaya devam ediyor. r asil ulus.

Akar, Cumhuriyet tarihinin en yoğun ve etkin faaliyetlerini sürdürdüğü bu dönemde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın salgın koşullarına rağmen 2020 yılında tüm zamanların en yüksek deniz seyir süresi olan 200 bin saate ulaştığını ifade etti.

Akar, dünyanın en büyük ordularının bile kesintisiz 150 günlük seyir süresini büyük bir başarı olarak gördüğü bir ortamda, TCG Giresun Gemisi’nin 182 günlük kesintisiz seyir süresi elde ettiğini ve bu alanda önemli bir başarıya imza attığını kaydetti. .

“Bu üstün başarılardan dolayı kahraman leventlerimizin her birinin alnından öpüyorum. Yıldönümü vesilesiyle özellikle Preveze Deniz Zaferi’nin mimarı Barbaros Hayrettin Paşa, Mete Han’dan Sultan Alparslan’a, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten şanlı ordumuz bu güne kadar bu seviyeye ulaşmıştır.Emeği geçen tüm komutanlarımızı ve devlet adamlarımızı saygıyla anıyorum.Şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve denizcilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, şehitlerimize saygı ve minnetlerimi sunuyorum. hayatta kalan kahraman gazilerimiz ve değerli aileleri Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Adnan Özbal Deniz Kuvvetlerimizin fedakar komutan ve mensuplarını en içten duygularımla kutluyor, kendilerine emniyetli, sorunsuz, faydalı ve başarılı görevler diliyorum. denizler sakin, pruvanız açık, ufkunuz ve hayırlı olsun.”


  • Hulusi Akar
  • Preveze Deniz Zaferi
  • Milli Savunma Bakanı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK