Aziz Sancar’dan Nobellik öğüt: Araştırma yapın

Aziz Sancar’dan Nobellik öğüt: Araştırma yapın

41
0
PAYLAŞ

Aziz Sancar'dan Nobel Ödülü tavsiyesi: Araştırma yapın

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, TEKNOFEST’e katılan gençlere insanlığa faydalı olacak araştırmalar yapmalarını tavsiye etti.

TEKNOFEST etkinlikleri kapsamında Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, İstanbul’da gençlerle buluştu. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Sancar, “Nobel yapmaya çalışmayın. Bir şey keşfetmek için araştırma yapın, insanlığa ve ülkenize faydalı olsun. Nobel bunun bir yan ürünü” dedi. Prof. Sancar bir gence, “Uzayda karşılaşabileceğimiz bir virüs ya da mikrop dünyaya getirildiğinde insanların nasıl tepki vereceğini düşünüyorsunuz?” diye sordu. “Böyle bir şeyin olma olasılığı 10 üzerinden eksi 19” cevabını verdi. Bir başka genç, “Dünyaca ünlü Prof. Dr. Aziz Sancar, 16 yaşındaki Aziz’e ne söylemek ister?” diye sordu. Sancar, “Milli takım için oynamayı bırakın, çalışın” sorusuna şu yanıtı verdi:

‘İNSAN HER ŞEY ÖNEMLİ’

“Etik, bilimsel çalışmalara engel değil midir?” Soru üzerine Sancar, “Biyoetik önemlidir. ‘Bir icat yapacağım’ diyerek hayvanlara eziyet edemezsiniz.


  • Aziz Sancar
  • tekno partisi
  • Araştırma
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK