Asgari ücret halloldu, sıra fiyatlarda… Enflasyona müdahale geliyor

Asgari ücret halloldu, sıra fiyatlarda… Enflasyona müdahale geliyor

62
0
PAYLAŞ

Asgari ücret belli oldu, sıra fiyatlara... Müdahale geliyor

2022 yılı için asgari ücret belirlendi. Türkiye’de en düşük asgari ücret 4 bin 253 lira olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni asgari ücretin ardından gözler bu kez tüketim ürünleri fiyatlarına çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı konuşmada enflasyonla mücadele mesajı verdi, “Kur dalgalanmaları ve fahiş fiyat artışları ile ortaya çıkan belirsizliği bir an önce bitirmeye kararlıyız.” ifadeleri kullandı. Uzmanlar, devletin fahiş fiyatlarla mücadele için gerekli adımları atması gerektiğini vurguladı.

Herkesin merakla beklediği 2022 yılı asgari ücreti açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada, en düşük asgari ücretin 4 bin 253 lira olduğunu söyledi.

Asgari ücretteki tarihi artışın ardından gözler tüketim ürünleri fiyatlarına çevrildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SİNYAL VERDİ

Asgari ücret açıklamasının ardından enflasyonla mücadele mesajı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kur dalgalanmaları ve fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe bir an önce son vermekte kararlıyız” dedi. ifadeleri kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yatırım, istihdam, üretim ve ihracata dayalı büyümesini hızlandırmak için gerekli adımları atmaya devam edeceklerini belirterek, “Yeni tedbirlerle istikrar ve güven ortamını güçlendirme yolunda çok yol kat edeceğimize inanıyorum. Önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz.” dedi.

“DEVLETİN STOKLAMAYA YAKLAŞIMI DEĞİŞİYOR”

Enflasyon ve fahiş fiyatlarla mücadelede atılması beklenen adımları değerlendiren Avukat Cüneyd Altıparmak, Akşam TV’ye önemli açıklamalarda bulundu.

Altıparmak, “Asgari ücret dediğimiz konu sadece ekonomiyi ilgilendirmiyor, sosyal politika açısından da asgari ücreti ilgilendiriyor. O da kanun kapsamına giriyor. Nitekim Anayasa’nın 55. devletin asgari ücreti sosyal devlete göre belirlemesi zorunluluğu. Bunun nedeni haksızdır. Fiyat ve stokçulukla mücadeledir. Devlet, sosyal devlet ilkesine göre piyasayı düzenlemek ve denetlemek zorundadır.” söz konusu.

Devletin son dönemde istifleme ve haksız fiyatlar konusunda kabahat rejiminden ayrıldığını belirten Altıparmak, “Özellikle otomotiv sektöründe stokçuluğun piyasayı etkileyebilecek duruma geldiğini görüyoruz. Bu hususta meselenin artık kabahat olmaktan çıkıp suça dönüştüğünü görüyoruz.” ifadeleri kullandı.

“PİYASALAR HAREKET OLACAK”

Enflasyonla mücadele konusunda Akşam TV’ye konuşan Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu ise, “Asgari ücretteki bu artış piyasada bir hareketliliğe neden olacak. Tabii ki kritik nokta bu. bu konuda Türkiye’de enflasyonla mücadelenin daha da güçlendirilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü bu kadar yüksek bir artışın nedeni enflasyondaki artış.” söz konusu.


  • asgari ücret
  • şişirme
  • fahiş fiyat
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK