Aldığı talimatı itiraf etti: Önüne ne geliyorsa yak!

Aldığı talimatı itiraf etti: Önüne ne geliyorsa yak!

63
0
PAYLAŞ

Aldığı talimatı itiraf etti: Önünüze ne çıkarsa yakın!

Adana’da terör örgütü YPG/PKK’ya yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan zanlı, örgütten orman yakma emri aldığını itiraf etti. Suriye’den yasadışı yollardan Türkiye’ye geldiğini kaydeden M.Ş.S, “YPG için çalışıyorum, çok paramız var.

Terör örgütü YPG/PKK adına faaliyet gösterdiği iddiasıyla tutuklanan Suriyeli M.Ş.S. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Sanık hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla hazırlanan iddianame Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

AA’da yer alan habere göre Belgeler, şüpheli ifadeleri, tanık ifadeleri ve bilirkişi raporlarının yer aldığı iddianamede, sanığın terör örgütü mensuplarıyla irtibatlı ve bağlantılı olduğu, YPG/PKK adına propaganda ve asker toplama faaliyetlerinde bulunduğu belirtildi. ve organizasyon toplantılarına katıldı.

İddianamede ayrıca HTŞ kayıtlarının incelenmesinde sanığın terör örgütü DEAŞ ve FETÖ yöneticisi olmak suçundan yargılanan 2 kişiyle temas halinde olduğu belirtildi.

Ülke genelinde meydana gelen orman yangınlarına ilişkin araştırmalar kapsamında elde edilen bilgilere yer verilen iddianamede, YPG/PKK’nın, firari veya mülteci olarak gelen kişilerle sırayla temas kurularak eylem ve saldırılarda kullanılmasının planlandığı belirtildi. Türkiye içinde eylem, saldırı-sabotaj yapmak.

– “ORMAN YAKMA TALİMATINI YPG/PKK’DAN ALDIĞINI ONAYLADI”

İddianamede, YPG/PKK soruşturması kapsamında tutuklanan sanık M.Ş.S’nin itirafları yer aldı.

Yaklaşık bir yıl önce Suriye’den yasadışı yollardan Türkiye’ye geldiğini belirten M.Ş.S, şunları söyledi:

“Suriye’de eşimin akrabası YPG/PKK’lı Ezuz Halil El Turgi’yi arkadaşımın telefonundan görüntülü aradım. Bana ‘Çok parayla iş yapar mısın?’ diye sordu. Ne yapacağımı sorduğumda, “YPG için çalışıyorum, çok paramız var. Adana’da ormanları yakın, araçları yakın, kamyonları yakın, tarlaları yakın, önünüze ne gelirse yakın, yaktığınız ateşin boyutu kazanacağınız paranın boyutunu belirleyecek. Ormana veya araca gittiğinizde yanacaksınız, alacaksınız.” Bir kağıt al, kağıda tarih, saat ve yeri yaz. Benzin dökerek yangın çıkar, video kamera kaydı yap, bu kaydı bana gönder yaptığına göre sana bin ya da 2 bin dolar transfer edeyim kimseden korkma seni yakalayamazlar bir şey yapamazlar sen yapmazsan ne dersem, beni aldattığını düşüneceğim.’ dedi. Ormanları ve tarlaları yakma teklifini kabul ettim.”

MSŞ, YPG/PKK teröristi Ezuz Halil El Turgi ile görüntülü görüşme yaptığına işaret ederek, “Adana’da ormanları, tarlaları, araçları yakmam istendiğinde Ezuz Halil El Turgi’ye başka birine talimat verip vermediğini sordum. Türkiye’yi aradı ve dedi ki: ‘Bizden Ankara ve Konya’da ormanları, araçları yakacak insanlar var.’ Kim olduklarını sorduğumda ‘Sen düşünme, biz biliyoruz’ dedi. Daha sonra şüpheli olarak Adana’da polis ekipleri tarafından durduruldum ve yakalandım.” ifadeleri kullandı.

İddianamede, M.Ş.S’nin HTŞ kayıtlarının incelenmesinde, terör örgütü DEAŞ soruşturması kapsamında “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan HG hakkında ve kimler hakkında adli işlem başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında “terör örgütü yönetmek” suçundan adli işlem başlatıldı. FA ile yapılan görüşmenin bir kaydının olduğu belirtildi.

Terör örgütü YPG/PKK’nın amaç ve hedeflerinin açıklandığı iddianamede şu tespitler aktarıldı:

“Suriye’deki YPG/PKK’lı terörist Ezuz Halil El Turgi, şüpheli M.Ş.S ile irtibata geçerek orman yakıldığını kaydederse kendisine para ödenecek ve şüpheli bu teklifi kabul ediyor. Suçtan dolayı cezalandırılması isteniyor. “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan, örgütten gelen talimatları sorgulamadan kabul ettiğini göz önünde bulundurarak, örgütün strateji ve amaçları doğrultusunda katı bir disiplinle hareket ederek, örgütün hiyerarşik yapısında yer almak, ve iradesini örgüte adamaktır.

Tutuklu sanık M.Ş.S, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.


  • terör örgütü orman yakma girişimi
  • Terör örgütü YPG/PKK’ya orman yakma talimatı
  • terör örgütü son dakika
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK