Afyonkarahisar’da üretiliyor… 3 kıtada 20 ülkeye ihraç

Afyonkarahisar’da üretiliyor… 3 kıtada 20 ülkeye ihraç

37
0
PAYLAŞ

Afyonkarahisar'da Üretiliyor... 3 Kıtada 20 Ülkeye İhracat Yapılıyor

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde faaliyet gösteren bir firma, 3 kıtada 20 ülkeye tarım makineleri ihracatı yapıyor.

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesindeki bir tesiste üretilen mısır ve ayçiçeği hasat masaları Avrupa, Asya ve Afrika’da 20 ülkeye ihraç edilmektedir.

AA’nın haberine göre, 35 yıl önce ilçede iş makineleri üretimi ile sektöre adım atan Aktürk Makine, 25 yıldır tarım makineleri alanında faaliyet gösteriyor.

Organize Sanayi Bölgesinde 10 bini kapalı olmak üzere yaklaşık 15 bin metrekarelik alanda 65 kişiye istihdam sağlayan şirket, ağırlıklı olarak “mısır hasat makinesi”, “ayçiçeği hasat makinesi” ve biçerdöverlere bağlı balya makinesi üretiyor.

İşletme sahibi Hüseyin Aktürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürettikleri mısır ve ayçiçeği hasat başlarının yüzde 80’ini ihraç ettiklerini söyledi.

Her gün yeni bir ülkeden ürün talebi aldıklarını ifade eden Aktürk, şunları kaydetti:

“Avrupa, Asya ve Afrika’da 20 ülkeye ürün gönderiyoruz. Asya’da Kazakistan, Özbekistan ve Gürcistan, Afrika’da Tunus, Fas ve Cezayir başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyoruz. En çok ihracat İtalya, Rusya, Sırbistan ve Bosna’ya yapılıyor. ABD, Almanya ve Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkeleriyle ihracat için görüşmelere başladık. Büyük makineler için Fransa’ya teklif sunduk.”

“Önümüzdeki sezon büyük ebatlı makine üretimine başlayacağız. Bu yıl hedefimize ulaştık ve şu anda üretimimizin yüzde 80’ini yurtdışına gönderiyoruz. Neredeyse her gün farklı bir ülkeye gönderiyoruz. Farklı ülkelerdeki bayiliklerimizin yanı sıra, teknik servis ve yedek parça ağımız da var, biz oluşturduk.”

“PANDEMİ DÖNEMİNDE TARIM MAKİNELERİ İHRACATININ ARTIŞI”

Tarım sektörünün Kovid-19’dan etkilenmediğini belirten Aktürk, salgın döneminde tarım makineleri ihracatında artış olduğunu ifade etti.

Ürettikleri balya makinelerinin de yurt içinde alıcı bulduğunu anlatan Aktürk, şunları kaydetti:

“Avrupa ülkelerindeki bazı fabrikalar pandemi nedeniyle kapandı ya da yarım kadro ile çalışmaya devam ediyor. Sağlık sorunları daha fazla. Yurtdışındaki fabrikalar Kovid-19 nedeniyle kapalı olduğu için Avrupa’daki firmalar bizden ürün almaya çalışıyor. Şu anda çalışmalarımızı ve üretimimizi tam kapasite ile yürütüyoruz.”

Tarım makineleri almak için bir araya gelen Bosna Hersekli iş insanı Darko Yorumu: “Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Daha uzun çalışmak istiyorum. Firma yetkililerini Bosna Hersek’e davet ediyorum. Yeni projelerde çalışmak istiyoruz. Türkiye çok iyi ve ben onu çok seviyorum.” ” dedim.


  • Afyonkarahisar
  • tarım makinesi
  • ihracat
  • Sandıklı
  • Aktürk Makina
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK