Adalar’da akülü araç yasaklandı

Adalar’da akülü araç yasaklandı

63
0
PAYLAŞ

Adalarda akülü araçlar yasaklandı

Adalarda akülü araçlar yasaklandı. Faytonların kaldırılmasının ardından Adalarda akülü araçların kullanımı arttı. Ancak UKOME kararıyla birlikte 5 Ekim’den itibaren akülü araçlara getirilen yasak, ada sakinlerini ikiye böldü.

İstanbul’un 39 ilçesinden biri olan Adalar’da atlı arabaların kaldırılmasının ardından akülü araç kullanımı yaygınlaştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME), sayısı her geçen gün artan akülü araçları, kazaya neden olduğu ve yaya yoluna park ettiği gerekçesiyle kaldırma kararı aldı.

ENGELLİ VE 66 ÜZERİNE ÜCRETSİZ

Karara göre, 5 Ekim’den itibaren Adalar’da şahsi akülü araçların kullanılması yasaklandı. Ancak engelliler için özel olarak tahsis edilen manuel veya elektrikli araçlar yasak kapsamında tutulacak.

Ayrıca Adalarda ikamet eden 66 yaşını doldurmuş ve gerekli sürücü belgesine sahip olanlar da akülü araç kullanabilecek. Ancak akülü araç yasağı Adalarda tartışmalara neden oldu. Adaların sakinleri arasında akülü araçların düzeni bozduğunu söyleyenler olduğu gibi bunlara ihtiyaç olduğunu savunanlar da var.

YUKARI VE AŞAĞI GİDMEYENLER VAR

Özkan Atak, verilen hakkın geri alınmayacağını belirterek, “5 Ekim’de ön kapıdan bile araç toplayacaklar” dedi. Ada sakini Nuri Yürek de, “Adanın tepelerinde yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar var. Kışın karda tepeye nasıl çıkacaklar? Pandemi döneminde toplu taşıma kullanmak istemiyoruz.”

E-5’E DÖNDÜ, KALDIR

Akülü araçların kaldırılmasını savunan 46 yaşındaki adalı Faika Ayça, “Ada E-5 Karayolu’na geri döndü. Akülü araçlar derhal kaldırılmalı. Yerine belediye araçları çalıştırılmalı” dedi. 2 yılda arttı. Bu iş artık ticarete dönüştü. Adaya zarar verir, kaldırılmalıdır.”


  • adalar
  • akülü araç
  • fayton
  • kuru
  • ulaştırma koordinasyon müdürlüğü
  • yasaklı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK