Abdulhamit Gül: Cemevlerine yasal statü çalışmalarımızı yaptık

Abdulhamit Gül: Cemevlerine yasal statü çalışmalarımızı yaptık

31
0
PAYLAŞ

Abdulhamit Gül: Cemevleri için hukuki statü çalışmalarımızı yaptık

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, cemevlerine bakanlık statüsü verilmesi için çalışmaları tamamladıklarını açıkladı. Bakan Gül, “Alevi inancını ve vatandaşlarımızı reddeden politikaları reddediyoruz” dedi. söz konusu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cemevlerinin hukuki taleplerini yerine getireceklerini belirtti.

AA’nın raporuna göre, Tunceli’de Hacı Bektaş-i Veli Kültürü Yayma ve Dayanışma Derneği Cemevi’ni ziyaret eden Bakan Gül, çalışmaları hakkında Dernek Başkanı Ali Ekber Yurt’tan bilgi aldı.

Ziyaret sırasında gazetecilere konuşan Bakan Gül, Munzur Baba, Baba Mansur, Düzgun Baba, Ana Fatma ve birçok büyük evliyanın saygılarını sunmak ve manevi atmosferi yaşamak için bölgeyi ziyaret ettiğini söyledi. Birlik ve beraberlik mesajı veren Gül, şunları kaydetti:

“Türkiye’deki 84 milyon vatandaşımız her konuda farklı görüşte olabilir ama hepimizin bir konuda ortak görüşü var. İşte Ehlibayt aşkı, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin aşkı. Kerbela’nın hüznü. insanlığın ortak hüznüdür, hüznümüzdür, acımızdır. Geçmişimiz de geleceğimizdir. Bin yıldır bu coğrafyada yaşayan Alevi kardeşlerimiz, bunun asli unsuru olarak yaşamaya devam edeceklerdir. Kara. Geçmişte bazı kötü örnekler olsa da Alevi inancını ve vatandaşlarımızı inkar eden politikaları reddediyoruz, reddediyoruz, reddediyoruz, asla kabul etmiyoruz.”

Bakan Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu konuda çok önemli adımlar atıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bizim yaklaşımımız ve duruşumuz belli. Türkiye’den hepimiz bir aradayız. Özellikle cemevlerinin hukuki taleplerini yerine getireceğiz. Adalet Bakanlığı olarak arkadaşlarımızla birlikte cemevlerinin hukuki statüsü konusunda da çalışmalarımızı yürüttük ve üzerinde çalışıyoruz. Taleplerin yerine getirileceğine inanıyoruz. “Ev, ocak, tekke birdir. 84 milyonumuz biriz, beraberiz. Kardeşliğimizi daha binlerce yıllara taşıyacağız.”


  • bakan gül
  • alev
  • Tunceli
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK