14 eski generalin apoletleri söküldü! 28 Şubat rütbesizleri

14 eski generalin apoletleri söküldü! 28 Şubat rütbesizleri

99
0
PAYLAŞ

14 eski generalin apoletleri söküldü!  28 Şubat nişanı

Rütbeleri soyuldu. Genelkurmay’dan Ankara 5. Ağır Ceza’ya gönderilen yazıda, aralarında Çetin Doğan ve Çevik Bir’in de bulunduğu 13 emekli generalin Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildiği bildirildi.

“>

Genelkurmay Personel Başkanlığı, Yargıtay’ın kendilerine verilen müebbet hapis cezalarını onamasının ardından 28 Şubat davasında hüküm giyen 13 emekli generalin yıkılması için idari işlem başlatıldığını bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen yazıda, ilgili maddeler uyarınca sanıkların Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildiğini kaydetti. Buna göre emekli generaller Çevik Bir, Çetin Doğan, Fevzi Türkeri, Ahmet Çörekçi, İlhan Kılıç, emekli korgeneraller Çetin Saner, Yıldırım Türker, Vural Avar, emekli Koramiral Aydan Erol, emekli tümgeneral Erol Özkasnak, Cevat Temel Özkaynak, Kenan Deniz ve emekli tuğgeneral İdris Koralp’in rütbesi düşürüldü. Dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Harekât Başkanı Korgeneral Hakkı Kılınç’a ilişkin yazı da İçişleri Bakanlığı’na gönderildi.

TÜM HAKLARI İPTAL EDİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilen askerlerin rütbe ve memuriyetleri alınır ve bu kişiler tekrar Türk Silahlı Kuvvetlerine kabul edilmezler; yeniden kamu hizmetinde çalıştırılamazlar, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler; Her türlü mütevelli heyeti, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sorumluluklarındaki diğer görevleri de sona ermiş sayılır. Silah ruhsatları ve pilot ruhsatları iptal edilir ve bu kişiler on beş gün içinde kamu veya vakıf lojmanlarından tahliye edilir. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucuları, ortakları ve çalışanları olamazlar.

Ancak er gibi muamele görmelerine rağmen SGK mevzuatına göre emekli olduklarında erler yerine generaller gibi maaş ve ikramiye verilmektedir.

14 İSİM CEZAEVİNDE

Aralarında dönemin 2. Genelkurmay Başkanı Çevik Bir ve eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın da bulunduğu 14 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“>


;”>

  • 28 şubat vakası
  • Türk Silahlı Kuvvetleri
  • emekli general
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK