Yazılım okulları açılıyor! Öğretmensiz okulla iş garantili eğitim

Yazılım okulları açılıyor! Öğretmensiz okulla iş garantili eğitim

49
0
PAYLAŞ

Yazılım okulları açılıyor!  Öğretmensiz okul ile iş garantili eğitim

Yeni nesil yazılım okullarının açılışını yapan Bakan Varank, “Öğrenciler eğitmen olmadan oyunlaştırma yöntemiyle birbirlerinden yazılım öğrenecekler mi?” dedi. dedim. Vadi İstanbul’da açılan okuldan sonra sıra Kocaeli.

“>

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Açık Kaynak Platformu 42 Okullarının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “7/24 açık olacak bu okullarda eğitim tamamen ücretsiz. Öğrenciler projelerle birbirlerinden öğrenecekler. ve eğitmensiz oyunlaştırma yöntemi. Bu okullarda uluslararası standartlara ulaşmak için Fransız Ekol 42 markasıyla iş birliği yaptık” dedi. Evyap sponsorluğunda okulu Vadi İstanbul’da 400 bilgisayarla hizmete sunduklarını belirten Varank, diğer okulun da 27 Eylül itibariyle Kocaeli’de faaliyete başlayacağı bilgisini paylaştı.

DÜNYANIN EN İYİLERİNDEN BİRİ

Gelecekte bu okulları diğer illere de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirten Varank, şu bilgileri paylaştı: “23 ülkede 36 kampüsü bulunan uluslararası bir marka olan Ekol 42, dünyanın en iyi kodlama okulları arasında yer alıyor. Bu eğitim kurumlarının adedi en iyi firmalarda istihdam edilmektedir. Amacımız sadece yazılım geliştiriciler yetiştirmek yerine istihdam piyasasına hızlı girebilecek yazılımcılar yetiştirmek olacaktır. Türkiye Açık Kaynak Platformu bu anlamda gençlerimizi yalnız bırakmayacaktır.”

MEZUNLAR İÇİN ANINDA İŞLER

Bakan Mustafa Varank, okul bünyesinde eğitimci olmamasının bu okulun en önemli özelliği olduğunu vurgulayarak, “Bu okulu 2 yılda bitirmek mümkün, 3,5 yılda bitirmek mümkün. 3,5 yılda bu okulu bitirin.Şu ana kadar öğrencilerin ve mezunların yüzde 100’ü iş buldu.Üniversite eğitimine gerek yok diyebiliriz.Aslında ön kodlama veya elektronik eğitimine gerek yok, 46 Bu okullara kayıt yaptıranların yüzdesi herhangi bir kodlama eğitimi almadan kayıt yaptırdı. Ancak bu okullar çok başarılı ve üst düzey yazılımcılar yetiştiriyor. Bu yöntemin etkinliğine inanıyoruz.”

BİR YAZILIM ORDUSU GELİŞTİRİYORUZ

Bakan Varank, dijital çağın yeni düzeninde ‘ben varım’ diyebilmenin ön şartının güçlü bir yazılımcı tabanına sahip olmak olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin de yazılımcılar ordusunu geliştirdiğini belirten Varank, “2023 yılında ülkemizdeki yazılımcı sayısının en az 500 bin olmasını hedefliyoruz. İşte Türkiye Açık Kaynak Platformu ve 42″ Yazılım okulları çok performans gösterecek. bu noktada önemli görevler Hem kamu hem de özel sektör tarafından kullanılan yazılımlarda dışa bağımlılığı azaltacağız. Daha da önemlisi, olası siber güvenlik sorunlarını ortadan kaldıracağız.”

GÜÇLERİMİZE KATILALIM

42 Okullu öğrencilerin istihdam olanaklarıyla buluşturulmasında Türkiye Açık Kaynak Platformunun en önemli destekçisi olacağını belirten Varank, “Gençlerimiz sektördeki değerli firmalarla gerçek projelerle çalışma fırsatı bulacak. yazılım firmaları, girişimciler ve hatta öğrencilerimiz. Sizin bu platforma katacak çok şeyiniz var, bu platform size. Güçlerimizi birleştirelim, milli ve özgün yazılımımızı geliştirelim” dedi.

“>


;”>

  • sanayi ve teknoloji bakanı
  • mustafa varank
  • yazılım
  • yazılım okulu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK