Verinin yüzde 30’u yerli merkezlerde saklanacak

Verinin yüzde 30’u yerli merkezlerde saklanacak

28
0
PAYLAŞ

Verilerin %30'u yurtiçi merkezlerde saklanacak

Turkcell, Türkiye genelindeki 8. veri merkezini Tekirdağ’da açtı. 2,5 milyar liralık yatırımla inşa edilen merkezler sayesinde Türkiye verilerinin yüzde 30’u yerli imkanlarla saklanacak.

Turkcell, 2016 yılında başladığı üçüncü nesil veri merkezi yatırımlarına Tekirdağ’da açtığı Avrupa Veri Merkezi ile devam ediyor. Şimdiye kadar açılan 8 merkeze toplam 2,5 milyar TL’lik bütçe aktaran şirket, Türkiye verilerinin yüzde 30’unun yerli imkanlarla saklanmasını sağlayacak. Merkezin açılışında konuşan açılış kurdelesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptı.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Veriyi milli bir mesele olarak görüyoruz. Milli servetimizi, verimizi küresel risk ve tehditlere karşı korumak bizim görevimiz.”

YOLDA YENİ YATIRIM

Erkan, “Yaptığımız yatırımlarla Türkiye’nin tüm verilerinin yüzde 30’unu kapsayacak altyapıya ulaştık. 2,5 milyar TL yatırım yaptık. Bu alanda yaptığımız yatırım miktarı 500-600’e çıkacak. milyon dolar.”

BULGARİSTAN’A SÜRMEK

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, “Verinin taşınması ve saklanmasında Türkiye kilit öneme sahip. Amacımız, ülkemizi veri merkezleriyle dünyanın önde gelen veri ve bulut teknolojileri üssü haline getirmek. bunun için Bulgaristan’ın sağladığı teşvikler var. Bu nedenle Türkiye’de veri merkezlerinin ve bulut hizmetlerinin süper teşvik kapsamına alınması çok önemli.”

TEKİRDAĞ’A YENİ VERİ MERKEZİ

Veri merkezinin açılışı Bakan Karaismailoğlu tarafından yapıldı. Açılışın ardından veri merkezinde incelemelerde bulunan Karaismailoğlu, yetkililerden bilgi aldı.

92 MİLYAR TL YATIRIM YAPILDI

Bakan Karaismailoğlu, merkezin açılışında yaptığı konuşmada, “Yurtiçi veri merkezi yatırımları ülkemizin, vatandaşlarımızın ve bu ülke için değer üreten işletmelerin verilerinin gizliliği için olmazsa olmazdır” dedi. Türkiye’de elektronik haberleşme sektörünün ilk yarıda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,8 büyüdüğünü hatırlatan Karaismailoğlu, 2003-2021 yıllarında iletişim sektörünün gelişimine 92 milyar liranın üzerinde yatırım yapıldığını söyledi.

MODEL AŞAMASINDA YÜZDE 68 DOLU

Merkez, 9 büyüklüğünde bir depreme ve 120 dakika yangına dayanacak şekilde inşa edildi. Merkezde 40 bin nokta 6 bin sensörle sürekli izleniyor. Yabancı müşterilerin şaşırdığına işaret eden Turkcell Genel Müdürü Erkan, “Mockup aşamasındayken yüzde 68 oranında doluydu” dedi.


  • ulaştırma ve altyapı bakanı
  • fuar karaismailoğlu
  • Turkcell gizli numara kapatma
  • murat erkan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK