“Stokçu otomobili vermedi, 100 bin lira daha istedi” MASFED’den ihbar gibi açıklama:...

“Stokçu otomobili vermedi, 100 bin lira daha istedi” MASFED’den ihbar gibi açıklama: Dışarıdan gelen şirketler AVM’lerde araç stokluyor

39
0
PAYLAŞ

"Depocu arabayı vermedi, 100 bin lira daha istedi." MASFED'den Duyuru: Yabancı şirketler AVM'lerde araç stokluyor

Oto stokçularına yönelik operasyonun ardından MASFED’den açıklama geldi: Yurtdışındaki büyük sermaye şirketleri Türkiye’nin tüm illerinden toplu araç alıp AVM’lerin otoparklarına stokluyor. Mehmet Y ise peşin olarak 305 bin TL, 250 bin liraya araç satın aldı. Ancak otomotiv bayisi teslim tarihinde 55 bin TL yerine 150 bin TL istediğinde şikayetçi oldu.

Oto stokçularına yapılan operasyonun ardından açıklama yapan Motorlu Araçlar Bayileri Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, yurt dışından büyük firmaların stoklama yaptığını söyledi. İkinci el fiyatlarındaki artıştan en çok zarar görenlerin kendileri olduğunu belirten Erkoç, “Fiyatların artmasının en büyük nedenlerinden birinin yurt dışındaki büyük sermayeli şirketlerin yurt dışında olması olduğunu ilgili kanallara iletmek onların görevidir. Türkiye’nin tüm illerinden toplu araç satın alarak İstanbul’daki çeşitli AVM’lerin otoparklarını kiraladık ve stokladık. Sayıyoruz” diyen Erkoç, etik kurallara uygun çalışan motorlu araç bayilerinin kayıt altına alındığını ve ücretlerini ödediklerini ifade etti. vergilerin stok yapacak sermayesi yok Erkoç, bayilerden yeni araç almalarının teknik olarak yasak olduğunu da ifade etti.

BİLİNÇ ALTINDAYIZ

Sektöre çekidüzen vermek ve mağduriyetlerin önüne geçmek için ciddi çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Erkoç, “Stokçuların da karşısında olacağız. Her zaman zan altındaki meslektaşlarımızın yanındayız.” Erkoç, işi filo kiralama olan şirketlerin, satın aldıkları araçları stoklayıp dışarı bırakmakla suçlanmaması gerektiğini de sözlerine ekledi. Önceki gün 50 ilde 51 şüpheli hakkında “bayilerden araç toplayarak tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkilediği” iddiasıyla tutuklama kararı çıkarıldı.

OTO GALERİDEN TESLİMATTA Hırsızlık!

Antalya’da 28 kişi 305 bin liraya araç almak için otomobil firmasıyla anlaştı. Bayi yetkililerinin, 250 bin liranın hesaba havale edilmesini, kalan 55 bin liranın ise teslim edilmesini talep ettiği iddia edildi. Bunu kabul eden alıcılar, bayi hesabının açıklama kısmına araçların fabrika numaralarını yazarak 250 bin lira gönderdi. Teslim tarihinde firmaya giden alıcılara fiyatların arttığı, bu nedenle şahsen ödenmesi gereken tutarın 150 bin liraya yükseldiği söylendi. Anlaşmalarının 55 bin liranın üzerinde olduğunu belirten müşteriler fiyata itiraz etti.

DİĞERLERİNE SATILDI

Araçları teslim etmeyen firma yetkilileri, alıcıların ödediği 250 bin lirayı ‘Bilgimiz dışında para alındı’ ibaresi kesilerek iade etti. Alıcılardan Mehmet Y.’nin avukatı Abdullah İlkkahraman, “vergi kaçırma ve stoklama” iddiasıyla şirket hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukat İlkkahraman, mağdurların araçlara verilen numara ile para transferi yapmasına rağmen ücretlerin ‘yanlış ödeme’ yalanı ile geri gönderildiğini belirterek, “Bayi yetkilileri, “Bu numaraya sahip araçlar gelmedi, tebligat yapılmadı. ne zaman gelecekleri belli” ama öğrendiğimiz kadarıyla bu araçlar başkalarına daha yüksek fiyata satıldı.


  • araç
  • araba
  • stok, mevcut
  • stokçu
  • otopark
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK