Sanayide çarklar dönüyor… Rakamlar açıklandı

Sanayide çarklar dönüyor… Rakamlar açıklandı

29
0
PAYLAŞ

Sektörde çarklar dönüyor... Rakamlar açıklandı

Sanayi üretim endeksi Temmuz ayında aylık bazda yüzde 4,2 azalırken, yıllık bazda yüzde 8,7 arttı. Düzeltilmemiş sanayi üretim endeksi de yıllık bazda yüzde 2,3 azaldı.

Sanayi üretim endeksi Temmuz ayında aylık bazda yüzde 4,2 azalırken, yıllık bazda yüzde 8,7 arttı.

AA’nın haberine göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,7 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, madencilik ve taşocakçılığı sektör endeksi yüzde 15,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtım sektörü endeksi yüzde 11,7 arttı. Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre

Düzeltilmemiş sanayi üretim endeksi de yıllık bazda yüzde 2,3 azaldı.

ENDÜSTRİYEL ÜRETİMDE AYLIK VERİLER

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi Temmuz ayında Haziran ayına göre yüzde 4,2 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtım sektörü ise yüzde 5 azaldı. Endeks yüzde 4,5 arttı.

AA Finans Sanayi Üretim Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, Temmuz ayında takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,9 artmasını bekliyorlardı. Düzeltilmemiş sanayi üretim endeksinin Temmuz döneminde yıllık bazda yüzde 14,2 artacağı tahmin ediliyordu.

TÜİK verilerine göre, sanayi üretim endekslerinin takvim etkilerine göre düzeltilmiş yıllık değişim oranları aşağıdaki gibidir:


  • sanayi
  • Temmuz
  • üretme
  • ekonomi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK