Personel giderlerini bile tedarikçiye yükleyenler var! İşte fahiş fiyatların perde arkası

Personel giderlerini bile tedarikçiye yükleyenler var! İşte fahiş fiyatların perde arkası

37
0
PAYLAŞ

Personel giderlerini tedarikçiye fatura edenler bile var!  İşte fahiş fiyatların perde arkası

Gıda fiyatlarındaki fahiş artışlarla mücadelede büyük marketlerin yöntemleri deşifre edilmeye başlandı. Özellikle piyasaya hakim olan pazarlar, raf parası, reklam parası, promosyon ücretleri gibi ek maliyetler getirmekte, tedarikçiler ve üreticiler üzerinde baskı oluşturmaktadır. Aralarında personel giderlerini bile tedarikçiye ödetenler var. İşte haberin detayları…

Gıda fiyatlarındaki fahiş artışlarla mücadele her geçen gün artarak devam ediyor. Özellikle piyasaya hakim olan piyasalarda hem Ticaret Bakanlığı hem de Rekabet Kurulu devreye girerek inceleme ve incelemelerini sürdürüyor.

Sabah’ta yer alan habere göre Yüzde 400’den fazla artan gıda fiyatları bu süreçte aracılar aracılığıyla yükseliyor. Sahadan ayrıldıktan sonra yaklaşık 8 ürün el değiştiriyor, bu süreçte kar, komisyon ve vergileri artırırken bir yandan da yüzde 20-25 oranında kaybediyor. Erken uyarı sistemi ve eyalet kanununda yapılacak düzenlemeler gibi tedbirlerle bu sorunlar çözülecektir.

SEKTÖRDE PAZAR PAYI YÜZDE 74

Bu arada piyasaya hakim olan büyük market zincirlerinin fiyat belirleme yöntemleri ve tedarikçi-üretici üzerinde yaptıkları baskılar deşifre edilmeye başlandı. Halihazırda pazara hakim olan 4 büyük pazarın sektördeki pazar payı yüzde 74’e ulaştı. Bir yandan tedarikçiler ve üreticiler üzerinde hakimiyet kurulurken, diğer yandan yerel zincirler ve esnaflar ezildi. Büyük marketler ve bazı sanayiciler bu hakim durumu kullanarak istedikleri fiyattan alım yapabilmekte, ürünlerini satmaktan başka çaresi kalmayan tedarikçi ve üreticileri raflarda yerlerini alabilmektedir.

GENİŞ ŞUBE AĞLARIYLA YÜKSEK KAR

Vatandaşa satışlarını nakit olarak yapmalarına rağmen ödemelerini en az 3 ay gibi uzun vadelerde yapıyorlar. Yaygın şube ağları sayesinde düşük fiyat belirleyerek aldıkları ürünü yüksek karlarla satabilirler. Özellikle sebze ve meyvelerde üreticiden satın alınan ürünler büyük depolarda tutulabilmekte ve piyasa kayıtlarına girmeden piyasada fiyatlar oluşturulabilmektedir. Yine tedarikçilerin ürünlerini o pazarın şubelerinde satmaları için yüksek miktarda raf parası gerekebilir. Öte yandan pazarın reklam, promosyon ve tutundurma gibi maliyetleri tedarikçilere ve üreticilere yükseltilebilir. Raflara giren tedarikçiden personel parası isteyenler bile var.

Bu arada özel markalı ürünlerle hem üretici hem de satıcı olabilirler ve ürünün fiyatını veya ağırlığını diledikleri gibi belirleyebilirler. Böylece ağırlığı daha az olan ürünlerde ‘indirim’ varmış gibi bir algı oluşturur.

İŞTE BÜYÜK PİYASALARDA ADIM ADIM PİYASA FİYAT BELİRLEME YÖNTEMLERİ

1) Ne yapıyorlar? * Her bölgede şubeleriyle pazara hakimler * Tedarikçi ve üreticilere baskı yapıyorlar * Yüzde 74’e ulaşan pazar paylarıyla esnaf ve yerel zincirlerin rekabetini yok ediyorlar. *Raf parası, reklam parası, promosyon ücreti gibi ek maliyetler getiriyorlar *Personel giderlerini tedarikçiden bile alanlar var *Satışı yapmasına rağmen tedarikçi ve üreticiye 3 aydan önce ödeme yapılmamaktadır.

2) Fiyatlar nasıl artıyor? *Üreticiden aldıkları ürünü istedikleri fiyattan yüksek kârla satarlar. * Farklı pazarlar aynı ürünü farklı fiyatlara satar, etiket zevki belirler. * *Farklı branşlarda farklı fiyatlar uyguluyorlar *Raf ile yazarkasa arasındaki fiyat farkına tüketici aldanıyor *Gram oyunu reklam aldatmacası ile onaylanmıştır. Özel markalı ürünlerde hem üretici hem de satıcı konumundadırlar ve fiyatı belirlerler.

3) Üretici ezilir: *Piyasalar fason üretimle fiyatları düşürür *Üreticiler hakim durumda oldukları için fiyatlarını yükseltemezler. *Farklı isimlere sahip firmalarda toptancı gibi görünürler *Geniş depoları ile stok yapar ve fiyat belirlerler.

4) Şimdi ne olacak?: *Fiyat oyunları denetimlerle deşifre edilecek *Tekel oyunu rekabet kurumu soruşturmasıyla çözülecek *Üretici piyasa kanunu ile tüketici ile buluşacak *Tedarikçi perakende kanunu ile kurtulacak. *Kooperatif pazarları ve organize satışlar piyasayı düzene sokacaktır.* Erken uyarı sistemi ve gıda bankacılığı gibi yöntemlerle tarladan sofraya süreçteki sorunlar anında görülecek ve çözülecektir.

ÜÇ MARKA ÜÇ FİYAT

Aynı ürünün farklı fiyatlardan satıldığı, piyasaların fiyatı belirlerken keyfi davrandığı anlaşılmaktadır. Üç ortak pazarın fiyatlarına baktığımızda aralarında yüzde 100’e yakın bir fiyat farkı olduğu görülüyor. Hatta aynı pazarın farklı branşlarında bazı ürünler için farklı fiyatların olduğu görülmektedir. Bazı ürünlerde raf ile kasa arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Yine bazı ürünlerde gramları azaltarak ve ambalajı değiştirmeyerek gizli bir artış yapılıyor. İşte üç pazardaki ürünler arasındaki fiyat farkları…


  • piyasalarda fahiş fiyatlar
  • piyasalarda fiyat araştırması
  • Gıda fiyatlarında inanılmaz artış
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK