Otodaki fiyat oyunları deşifre oldu! Vatandaşları böyle soyuyorlar

Otodaki fiyat oyunları deşifre oldu! Vatandaşları böyle soyuyorlar

30
0
PAYLAŞ

Arabadaki fiyat oyunları deşifre oldu!  Vatandaşı böyle soydular

İstifçilik yapan otomobil üreticileri, çip krizi bahanesiyle fahiş fiyatlarla vatandaşlara araç satmak için bin bir numaraya başvuruyor.

Bayiler chip krizini ve kurdaki yükselişi bahane ederek inanılmaz yöntemlerle vatandaşları soyuluyor. Araçlar, üreticinin liste fiyatını aşmak için kurulan paravan şirkete satılır. Müşterilere fahiş fiyatlarla ikinci el “sıfır araçlar” veriliyor. Soygun bununla da bitmiyor. İşte detaylar…

Kimi bayiler paravan şirket kuruyor, kimileri de araçları yakınlarına satıyormuş gibi yapıp ikinci el piyasasına sürüyor. Araç alımı sırasında kendi finans şirketleriyle yüksek faiz uygulayanlar var, aksesuar adı altında vatandaşı soyanlar var..

Yeni Şafak’ta yer alan haberde Otomotiv pazarında yıllardır ikinci el araç ticareti yapan bir sektör temsilcisi bayilerin oyunlarını anlattı. İşte adım adım vurgu:

PARAVAN ŞİRKETİNE SATIŞ YAPIYORLAR

Bayiler, üreticinin belirlediği liste fiyatının üzerinde satmamak için yeni araçları ikinci el piyasasına düşürürler. Bunun için de birçok yöntem var. Örneğin bazı bayiler üretici markalardan aldıkları araçları kendi kurdukları ikinci el satış şirketine satarlar yani satış gösterirler. Otomatik olarak araç ikinci el oluyor, buradan fahiş fiyatlarla vatandaşa satılıyor. Filo kiralama şirketleri vurgunculuk için izlenen bir diğer yöntemdir. Bayiler filo kiralama şirketlerinde yüzlerce araç alıp satıyorlar.

BAŞKALARININ ADINA GÖSTERİLDİ

Bayiler fırsatçılık için çalışanlarını, akrabalarını ve akrabalarını kullanır. Bu kişilere satılanlar daha sonra ikinci el olarak pazarlanmaktadır. Aracı liste fiyatından satan firmalar krediyle vatandaşı soyar.

Bayiler, kendi finans şirketleri aracılığıyla vatandaşlara kredi sağlar. Bu kredilerdeki faiz oranları banka faiz oranlarından çok daha yüksektir.

AKSESUARLAR 50 BİN LİRA

Vatandaşın isteği dışında araca eklenen aksesuarlar da bir başka vurgunculuk yöntemidir. Araçta bulunmayan seramik kaplama, lastik kaput koruması, jant koruması, çıta gibi eklemeler bayiler tarafından yapılmaktadır. Örneğin liste fiyatı 265 bin lira olan araç için 50 bin liraya kadar ikinci fatura kesiliyor. Vatandaş başka bir araç bulmak istemese bile bu faturayı ödemek zorundadır. Hemen hemen hiçbir satıcı liste fiyatından satış yapmaz.

ELDEN PARA İSTİYORLAR

Aracı üreticinin belirlediği liste fiyatının üzerinde satarken bayiler de elden ödeme yöntemine başvuruyor. Mesela faturada 300 bin lira olan aracı 350 bin liraya satıyor ve aradaki 50 bin lirayı alıyor. Tüm bunlara ek olarak vatandaş, bayinin anlaşmalı olduğu sigorta/kasko şirketleriyle çalışmak zorunda kalıyor. Firmalar da buradan komisyon alıyor. Yedek parçalara da özel bir önem verilmektedir. Çoğu bayinin de servisi var. Burada da müşteriye defalarca orijinal yedek parça liste fiyatının üzerinde satılmaktadır.


  • kullanılmış arabalar
  • arabada oyun
  • çip krizi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK