Milyonları ilgilendiren gelişme! SSK ve Bağ-Kur’lu emekliye büyük zam geliyor

Milyonları ilgilendiren gelişme! SSK ve Bağ-Kur’lu emekliye büyük zam geliyor

26
0
PAYLAŞ

Milyonları endişelendiren gelişme!  SSK ve Bağ-Kur emeklilerine büyük zam

Milyonları ilgilendiren 2022 zam oranlarıyla ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Enflasyon verilerine göre Ocak ve Temmuz aylarında SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olan milyonlarca vatandaşın maaşları 6 ayda bir artıyor. Yüzde 10,46 zammı şimdiden cebe indirdiler. İşte detaylar…

Yeni yılla birlikte Aralık ayı enflasyonu netleşecek ve böylece emeklilerin alacağı zam ortaya çıkacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri şimdiden yüzde 10,46 zam yaptı. Yılın son ayı enflasyon oranının yüzde 4-5 seviyelerinde olması yüzde 15’lik bir artışın kapısını aralayacak. Gündemde ek bir zam da var.

Detaylar ortaya çıktı! 2022 asgari ücret zammı için kritik köşe

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Enflasyon Temmuz’da yüzde 1,80, Ağustos’ta yüzde 1,12, Eylül’de yüzde 1,25, Ekim’de yüzde 2,39 ve Kasım’da yüzde 3,51 oldu. İkinci 6 aylık dönemin 5 aylık döneminde ise yüzde 10,46 kümülatif enflasyon rakamına ulaşıldı.

2022 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete prim dopingi!

YÜZDE 16’YA ULAŞABİLİR

Sadece Aralık enflasyonu kaldı. Döviz kuru ve hammadde etkisi nedeniyle Aralık ayı enflasyonunun Kasım’ı geçebileceği belirtiliyor. Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre Aralık ayı enflasyon tahmini yüzde 3,37’dir. Kabaca yüzde 3-5 arasında bir beklenti olduğunu söyleyebiliriz. Bu beklentiye paralel olarak 6 aylık enflasyonun yüzde 13,70-16,00 arasında olacağı tahmin ediliyor. Yani maaşlardaki artış bu oranda yansıyacaktır. Bunlara ek olarak emekli maaşında da bir iyileşme öngörülmektedir.

Tüm maaşlar artacak! Asgari ücret zammı neleri değiştirecek?

TABAN TUTARINDAKİ ARTIŞ

Geçen yıl en düşük SSK ve Bağkur emekli maaşı 1.500 lira olarak belirlendi. Şimdi bu taban tutarı 2 bin liraya çıkarmak için çalışmalar yapılıyor. Kamu çalışanlarına yönelik ek zammın emeklilere de verilmesi planlanıyor.

Tüm çalışanları ve işverenleri ilgilendiriyor! 3600 premium gün dolduranlar dikkat!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Emeklilerin gelirlerinin iyileştirilmesi için çalışıyoruz. Bu çalışmayı çok kapsamlı bir şekilde yürütüyoruz.” Bu kapsamda kademeli veya orantılı bir artış gündeme gelecek. Bu çalışmaların detayları Ocak ayına kadar açıklanacak. Bu artış enflasyon farkına eklenecektir.

On binlerce insanı ilgilendiriyor! Kıdem tazminatı hakkı geliyor

OCAK AYINDA SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİ TAHMİNİ DUL VE YETİMLERE NE OLACAK? (TL)


  • bağ yürüyüşü
  • emeklilik zammı
  • 2022 emeklilik zammı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK