Malatya’dan dünyaya… İhracatta büyük başarı

Malatya’dan dünyaya… İhracatta büyük başarı

30
0
PAYLAŞ

Malatya'dan dünyaya... İhracatta büyük başarı

Malatya bu yıl 134 ülkeye ihracat yapmayı başardı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bir dünya markası haline gelen ilimiz dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 70’ini tek başına karşılıyor” dedi. dedim.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Malatya bu yıl 134 ülkeye ihracat yapmayı başardı. 2021 yılının ilk 8 ayında ilimizin ihracatı geçen yıla göre yüzde 32 artışla 235,5 milyon dolara ulaştı. Kayısı üretimi ve ihracatında dünya markası haline gelen ilimiz, dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 70’ini tek başına karşılamaktadır.” ifadeleri kullandı.

AA’nın aktardığı haberde, TİM’den yapılan açıklamaya göre “KOBİ İhracat Seferberliği Eğitim Programları” devam ediyor.

Program kapsamında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) ihracata teşvik edilirken, eğitimlerin sonuncusu Malatya için online olarak gerçekleştirildi.

Program sayesinde katılımcılara nasıl ihracatçı olunacağı, ihracata yönelik desteklerden nasıl yararlanılacağı ve ihracatın finansmanı gibi birçok konuda bilgi verildi.

Fırat Kalkınma Ajansı işbirliğiyle düzenlenen programın açılışına Malatya Vali Yardımcısı Mustafa Şahin ve TİM Başkanı İsmail Gülle katıldı ve büyük ilgi gördü.

Toplantıdaki konuşmasına açıklamada yer verilen TİM Başkanı Gülle, Malatya’nın bu yıl 134 ülkeye ihracat yapmayı başardığını belirterek, şunları kaydetti:

“İhracatta yeni hedeflere ancak ihracatı tabana yayarak ulaşabiliriz. Bu amaçla birçok çalışma yapıyoruz. TİM KOBİ İhracat Seferberliği Malatya Eğitim Programı da bu çalışmaların bir ürünü. Bugün ilk eğitimimizin üzerinden yaklaşık iki yıl geçti. Bu süreçte 37 binden fazla firma ihracat ailesine katıldı.TİM KOBİ İhracat Seferberliği eğitimleri ile Anadolu’nun dört bir yanında ihracat potansiyeli olan her firmaya ulaşmayı hedefliyoruz. Son iki yılda 16’sı ülkemizde, 1’i Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde.”

“Programlarımızı 3 hedef kitle için tasarladık. Birincisi, halihazırda kendi işi olan ve ihracat yapmak isteyen firmaların temsilcileri, ikincisi ihracatını sürekli artırmak isteyen firmalar ve üçüncüsü de genç girişimciler. konusunda yetkin uzmanlarımızla; İhracatta Pazarlama Stratejileri, İhracatta Destek Programları, Proje Hazırlama, İhracat Finansmanı, İhracat Kredileri gibi birçok konuda bilgi ve tecrübelerini firmalarımız ve girişimcilerimizle paylaştı.”

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Gülle, ihracatta fark yaratmak gerektiğine dikkat çekti.

“MALATYA’DAN 8 AYDA YÜZDE 32 ARTIŞLA 235,5 MİLYON DOLARLIK İHRACAT”

Malatya’nın son yıllarda ihracatta gösterdiği güçlü performansla dikkat çeken iller arasında yer aldığını kaydeden Gülle, Malatya’nın ihracatının dünya ticaretinin ciddi bir daralma yaşadığı 2020’de yüzde 4 artarak 289 milyon dolara ulaştığını bildirdi. pandemi.

Gülle, bu yılın ilk 8 ayında ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artışla 235,5 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“34 ülkeye ürün satışı yapan şehrimizin özellikle Ortadoğu, Avrupa ve ABD’ye başarılı bir ihracat performansı sergilediğini görüyoruz. Malatya’dan ihracatçılarımız Irak’a 34 milyon dolar, ABD’ye 25 milyon dolar ve 17 milyon dolar ihracat yapıyor. Bu dönemde Malatyalı iş insanlarımız ABD’ye 9,1 milyon dolar, Endonezya’ya 5,9 milyon dolar, Almanya’ya 4,5 milyon dolar, Irak ve Meksika’ya 4,3 milyon dolar ihracatlarını artırdı. En çok ihracat yapan il.”

“Malatya ortalama 4 bin 84 kilometre mesafe ile 13. il. Kalmayacak.”

“TÜM BONUSLARI ALMALIYIZ VE HAK ETTİĞİ MARKA DEĞERLERİNİ DÜNYAYA SUNMALIYIZ”

İsmail Gülle, Malatya’nın en çok ihraç ettiği 5 ürün hakkında da bilgi verdi.

2021 yılının ilk 8 ayında kayısı sermayesine yakışır şekilde işlenmemiş kuru kayısının 90 milyon dolar ile ilk sırada yer aldığını belirten Gülle, şu bilgileri paylaştı:

“Tavuk eti, kavrulmuş demir piritler, örme kumaşlar ve tahıl makineleri en çok ihraç edilen ürünler. En çok ihracat yapan sektörlerimiz ise bir önceki yılın ilk 8 ayına göre ihracatını yüzde 41 artıran ve 107 milyon doları aşan Kuru Meyve Ürünleri. , ve Su Ürünleri yüzde 43 artan ve 100’e yakın bir artışla 20 milyon dolara yaklaşan tekstil sektörlerimizde yaşandı. Bu üç sektörün ilimizin ihracatındaki payı yüzde 65 seviyesindeydi.”

“Kayısı üretim ve ihracatında dünya markası haline gelen ilimiz, dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 70’ini tek başına karşılamaktadır. Malatya kayısısı, tüm ülkemizde arzu ettiğimiz, ürün bazlı markalaşmanın ülkemizdeki en güzel örneklerinden biridir. Öyle ki Malatya kayısısı ‘Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili’ “Anadolu’nun, bu ulu toprakların bize sunduğu tüm nimetlere sahip çıkmalı, onları hak ettikleri marka değerleriyle dünyaya sunmalıyız. Ancak bu şekilde ihracatımızda katma değer sağlayabiliriz.”


  • Malatya
  • ihracat
  • İsmail Gülle
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK