Fransa, İspanya ve İtalya’yı geride bıraktık! Türkiye bölgede lider oldu

Fransa, İspanya ve İtalya’yı geride bıraktık! Türkiye bölgede lider oldu

41
0
PAYLAŞ

Fransa, İspanya ve İtalya'yı geride bıraktık!  Türkiye bölgede lider oldu

Dünyanın en yoğun turizm trafiğine sahip olan Akdeniz’de Türkiye, yılın 10 aylık döneminde ziyaretçi sayısında Fransa, İspanya ve İtalya’yı geçerek Akdeniz’de lider oldu.

Salgına rağmen Türkiye turizmde durdurulamıyor. Dünyanın en yoğun turizm trafiği olan Akdeniz’de Türkiye, Fransa, İspanya ve İtalya’yı geçerek bölgede lider konuma geldi.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, Dünya turizminin merkezi ve en hareketli bölgesi olan Akdeniz’de rekabet pandemi ortamında devam ediyor. Türkiye, yılın 10 aylık döneminde ziyaretçi sayısında en büyük rakipleri Fransa, İspanya ve İtalya’yı geçerek bölge lideri oldu. Ancak kişi başına turizm gelirinde durum farklıdır. 10 ayda ziyaretçi sayısı sadece yabancılarla 21 milyonu, yurtdışında ikamet edenlerin de eklenmesiyle 25,3 milyonu aşarken, İspanya ve Fransa 24 milyon, İtalya 21 milyonda kaldı. Bu dönemde Yunanistan 15 milyon, Hırvatistan 10 milyon ve Mısır 5 milyon ziyaretçi aldı.

TÜRKİYE YURT DIŞINDAKİ MİSAFİRLERDE ÖNDE

Pandemi döneminde İspanya’yı geride bırakan Türkiye, yurtdışında ikamet eden vatandaşları sayesinde ziyaretçi sayısında İspanya’nın az farkla önünde bulunuyor.

İspanya’ya 10 ayda 24 milyon 827 bin turist gelirken, Türkiye’ye 3 milyon 923 bini yurt dışında ikamet eden vatandaşlar olmak üzere toplam 24 milyon 979 bin ziyaretçi geldi. Bu durumda 10 aylık verilere göre Türkiye 152 bin kişi ile İspanya’yı geçti.

GELİR, ZİYARETÇİ VE KİŞİ BAŞINA

Yılın 10 aylık döneminde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 88, İspanya’nın turizm geliri ise yüzde 47 arttı. Öte yandan Türkiye’nin turizm geliri yüzde 29,19 artarken, ziyaretçi sayısındaki artış yüzde 28,4 oldu. Kişi başına düşen turizm geliri, yabancı ziyaretçiler için 621 dolardan 679 dolara, yurt dışında ikamet eden vatandaşların da eklenmesiyle 646 dolardan 704 dolara yükseldi.


  • hindi
  • Akdeniz
  • Turizm
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK