Finans teknolojilerine yatırımın yol haritası

Finans teknolojilerine yatırımın yol haritası

21
0
PAYLAŞ

Finansal teknolojilere yatırımın yol haritası

Platin Dergisi’nin Turkcell ana sponsorluğunda düzenlediği “Fintech’in Yarın Zirvesi” ile markalar için yenilikçi bir yol haritası çizildi. Zirvede, finansal teknolojilere yatırım yapacak markaların izleyeceği yol tartışıldı.

Fintech’s Tomorrow Summit, Turkcell’in ana sponsorluğunda, moderatörlüğünü Platin Magazine Genel Yayın Yönetmeni Oya Yalıman’ın yaptığı gerçekleştirildi. İş tarzlarını dönüştürmek için finansal teknolojilerin analiz edildiği zirvede, fintech alanına yönelmek isteyen marka ve kurumları geleceğe taşıyacak önemli ipuçları paylaşıldı. Paycell CEO’su Onur Güven Fintech’s Tomorrow Summit’in açılış konuşmasını yaptı. Papara COO’su Cenap Doğru, NextGen Kurucu Ortağı Dinçer Karaca ve H20 Invest Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çalışkan’ın katılımıyla gerçekleşen zirvede; Fintech’in geleceğini şekillendirecek yeni nesil uygulamalar, finansal teknolojilere yatırım yapmak isteyen markaların nasıl takip etmesi gerektiği ve farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin finansal teknolojileri yönetim stratejilerine nasıl adapte edebilecekleri tartışıldı.

BÜYÜME HIZLANMIŞTIR

İş dünyasını dönüştüren en önemli teknolojik trendler incelendiğinde, finansal teknolojilerin (fintech) açık ara öne çıktığı dikkat çekiyor. Özellikle Kovid-19 pandemisinin tetiklediği dijital dönüşüm; temassız, QR tabanlı ve biyometrik ödemeler; Hem kullanıcılar hem de düzenleyici kurumlar tarafından kabulü hızla artıyor. Bu durum; Ayrıca, fintech ekosisteminde özel işlem güvenliği çözümü sağlayıcılarına duyulan ihtiyacı tetikler. Tüm dünyada artan sayıda kullanıcı; Kullanım kolaylığı, düşük işlem ücretleri ve etkin dikey çözümleri nedeniyle finansal teknoloji ürünlerinden yararlanmaktadır. Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da artan işlem sayısı; Söz konusu büyümeyi desteklerken önümüzdeki dönemde de büyümenin ve yatırımların devam edeceğini gösteriyor.

ANALİZ EDİLEN YENİ DEĞERLER

Fintech Yarın Zirvesi’nin çıkış noktası, gelecekte bu alanda öne çıkacak trendler, uygulamalar ve tesisler hakkında iş dünyasının önde gelen paydaşlarına farklı bir bakış açısı sunmaktır. Ardından odaklanacağı yeni değerlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Verimlilikten karlılığa, güvenlikten işlevselliğe kadar finansal süreçlerin tüm aşamalarına yön veren bir yapının oluşturulmasına yönelik ipuçlarının paylaşıldığı zirvede, deneyime yatırım yaparak fintech alanında ilerlemek isteyen markalara yenilikçi bir yol haritası sunuldu. odaklı bakış açısına sahip veya fintech şirketleri ile işbirliği geliştirmek isteyen.

ÖDEMELER DE FARKLI OLACAK

Yeni dönemde şirketler artık çalışanlarının, tedarikçilerinin, bayilerinin ve müşterilerinin bankası olacak. Bu dönüşüm; Amazon, Apple gibi kurumların yurt dışında finansallaşması ve müşterilerine finansal hizmetler sunması ile ivme kazandı. İşletmelerin mümkün olduğu kadar çok ödeme seçeneğini kabul etmeye hazır olması gereken bir dönem bizi bekliyor. Blockchain tabanlı finansal çözümler artacak. Ödemelerin çeşitlendirilmesi sırasında biyometrik ödemelerin ön plana çıkması bekleniyor. Bu süreç; parmak izleri ve gözler gibi fizyolojik veya davranışsal özellikleri içerir. Siber güvenlik ve dolandırıcılık önlemleri gibi maliyetli çözümler fintech’lerin en önemli gündem maddesi olmaya devam edecek.

FİNANSAL HİZMETLER DÜNYADA BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜM OLUYOR

Paycell CEO’su Onur Güven, dünyada finansal hizmetler alanında büyük bir dönüşüm yaşandığını belirterek, “Fintech alanında büyük bir rüzgar var. Pandemi bunu daha da hızlandırdı. Şu anda 198 fintech unicorn ve yatırım var. 2020’de 120 milyar dolar olan şu anda bu yıl 200 milyar dolara ulaşacak.Özellikle doğuda Süper Uygulama dediğimiz dijital ekosistemler hızla büyüyor.Batıda belirli uzmanlık alanlarında derinleşmiş ve derinleşmiş şirketler var. Ülkemizdeki iklim de bu dönüşüme çok uygun. Artan ihtiyaçlar ve fırsatlar sektörü hızla dönüştürüyor. Rekabeti de dönüştürüyor. Rekabet çerçevesinde. “Şirketler artık yeni işbirlikleri ile sinerjilerini artırıyor. Dijitalleşme, mobil penetrasyon, blok zincirler, API teknolojileri gibi yeni nesil teknolojiler ve büyük veri miktarındaki hızlı artış katma değer yaratmakta ve yeni gelişim alanlarını ortaya çıkarmaktadır.” dedi. eski nesillere kıyasla yenilikçi bir şekilde ve yeni nesil teknolojilere hızlı uyum sağlamak için” diyen Onur Güven, kullanıcıların tüm finansal ihtiyaçlarını karşılayan bir Süper Uygulama, işyerleri için Android POS ve Sanal POS platformlarını hayata geçirdiklerini söyledi. Bu platformlarda yer alacak iş ortakları ile Paycell’in müşteri kitlesini ve trafiğini, bu işlemlerin oluşturduğu büyük veriyi, CRM yeteneklerini ve tek tuşla ödeme yapma imkanını birleştirdiklerini, bu sayede e-ticaret, fintech, yatırım, bankalar, dijital hizmet sağlayıcılar, perakende vb. tüm sektörlerden iş ortaklarına birlikte değer yaratmaya devam edeceklerini iletti. bu dönüşüm rüzgarını yakalamak. “Hazır Limit” ile dünyada bir ilke imza attıklarını, kullanıcı tarafında şimdi al sonra öde servislerini kullandıklarını, bu önemli alternatif ödeme aracı sayesinde iş yerlerinin ödeme başarı oranlarını artırdıklarını belirtti.

İHTİYAÇLAR DEĞİŞİYOR, 2022 FARKLI BİR YIL OLACAK

Papara COO’su Cenap Doğru, salgının sektörlerini olumlu etkilediğine işaret ederek, “Evden çalışmaya başladık, insanlar pek çok şeyi evinden çıkmadan yapmaya başladı. Bu da sektörün hızla ilerlemesine neden oldu. 2020’yi kapattık. 3,7 milyon kişiyle. Bu yıl toplam 12 kişi işe başladı. Bir milyonla kapatacağız” dedi.

2021 DOPING

Cenap Doğru, zirvede konuşmasına şöyle devam etti: “2021 yılı bizim için doping oldu. Hedeflerimizi yükselttik. Ekonominin gidişatı ile farklı ihtiyaçların ortaya çıkacağının farkındayız. 2022 yılı bizim için bir doping yılı olacak. bu noktada çok farklı bir yıl.Bunun için hazırlanıyoruz.Öte yandan ticaret hacmindeki ödemeye hazırlanıyoruz.Sistemlere hak ettiği önem verilmiyor.Çıkılan yeni düzenleme işbirliklerini daha da artırıyor. rahat.”

YENİ GÜNDEMİMİZ GERÇEK VE SANAL’IN BİRLEŞMESİ OLACAK

Evden çıkmadan hayatı kolaylaştıran ve çok iş yapıldığını kaydeden NextGen Kurucu Ortağı Dinçer Karaca, zirvede yaptığı konuşmada, “Yeni ürünler ortaya çıktı. Özellikle Blockchain dikkat çekti. Buraya kadar. Yepyeni projeler geliyor. Şimdiye kadar bu işin kremasıydı. Yavaş yavaş finansal okuryazarlık daha da artıyor” dedi. Dinçer Karaca açıklamalarına şöyle devam etti:

BÜYÜK FIRSATLAR VAR

“Önümüzdeki dönemde büyüyecek bir metaverse sistemi ile karşı karşıyayız. Şimdi bunun finansal teknolojiye yansımasını görmeye başladık. Realite ile sanalın birleşmesi önümüzdeki dönemin en önemli konuları arasında yer alacak. Bu nedenle, Büyük zorluklar olduğu kadar büyük beklentiler ve fırsatlar da var. Projelere ihtiyaç var. Bu konuda Türk istihbaratına güveniyorum. Yeter ki fırsat verildiği sürece.”

TÜRKİYE OYUN KURUCU ÜLKE OLUYOR

Şirket olarak daha çok oyunlaştırma teknolojisine odaklandıklarını söyleyen H20 Invest Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çalışkan, “İnsan hayatını kolaylaştıran tüm girişimlerle ilgileniyoruz. Önümüzdeki dönemde blockchain ve oyunlaştırma sistemleri daha da önem kazanacak. Önümüzdeki dönem.”

GİRİŞİMCİLER AÇILDI

Zirvede konuşan Osman Çalışkan, “Yeni girişimlerle pazarın daha da genişleyeceğini ve yeni fintech’lerin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Öte yandan, Türkiye’de son dönemde bu alanda girişimcilerin önünü açan yeni bir düzenleme hayata geçirildi. Bu kapsamda mevzuattaki sorunlar çözülürse Türkiye bu alanda oyun kurucu olacak, “Yeniliği görenler yeni dönemin liderleri olacak” dedi.


  • platin dergi
  • Turkcell
  • fintech gelecek zirvesi
  • İş dünyası
  • finansal teknolojiler
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK