Dijital bankacılığa OVP ile destek

Dijital bankacılığa OVP ile destek

33
0
PAYLAŞ

OVP ile dijital bankacılık desteği

Dijital bankacılıkta lider ülkelerden biri haline gelen Türkiye, bu alanda yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

“>

Hükümet ayrıca dijital bankacılığın geliştirilmesi için bir dizi adım atacak. 2022-2024 Orta Vadeli Programa (OVP) göre bilgi sistemleri mevzuatı, ülkede finans alanında kullanılan teknoloji ekosisteminin gelişimini destekleyecek ve önde gelen ülkeler arasında yer alacak şekilde güncellenmeye devam edecek. Dünyada finans sektöründe dijitalleşme.

RİSKLER EN AMİMİZE OLACAK

* Türkiye’deki finansal ekosisteme destek hizmeti veren kritik finansal teknoloji şirketleri denetim kapsamına alınacak, üçüncü şahıslardan kaynaklanan riskler en aza indirilecek, yerli ve milli ürün ve hizmetlerin kullanımı yaygınlaştırılacaktır.

* Finansal İçerme, Finansal Eğitim, Finansal Tüketiciyi Koruma Stratejisi ve eylem planları, finansal teknoloji ve dijital kanallar dahil olmak üzere paydaşlarla güncellenecektir.

* Yatırım taahhütlü avans kredileri, yerli üretim ve yeşil yatırımlar için yeni bir çerçeveye yerleştirilecektir.

* Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum kapsamında yeşil bankacılık uygulamalarının geliştirilmesine yönelik strateji oluşturma, kurumsal yapılanma, risk yönetimi, raporlama ve kamuyu aydınlatma konularında rehberler hazırlanacaktır.

KONTROLÖR TEKNOLOJİLERİ YOLDA

OVP’ye göre, zafiyetleri azaltmak için teknolojik imkanlar ve araçlar, nitelikli insan kaynağı ile birleştirilir ve finans sektörünün büyüklüğüne, karmaşıklığına ve gelişimine uygun ‘denetim teknolojileri’ odaklı yeni denetim uygulamaları ve uygulamaları. yaşam metodolojileri geçilecek.

İFM İÇİN DENEY ALANI OLUŞTURULACAK

* Orta Vadeli Plan’a göre fintech girişimlerini desteklemek için İstanbul Finans Merkezi’nde Finans ve Teknoloji Üssü kurulacak.

* İstanbul Finans Merkezi’nin (İFM) fintech alanında küresel bir merkez olmasını güçlendirecek ödemeler alanında düzenleyici bir deney alanı oluşturulacak.

* Ödemeler alanında faaliyet gösteren fintech kurumları, Merkez Bankası tarafından işletilen ödeme sistemlerine ve kamuya açık veri tabanlarına erişebilecek.

“>


;”>

  • dijital bankacılık
  • orta vadeli program
  • ekonomi haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK