Atasay’ın pandemi stratejisi tuttu: ‘Anı yaşayarak’ ciroyu artırdık

Atasay’ın pandemi stratejisi tuttu: ‘Anı yaşayarak’ ciroyu artırdık

22
0
PAYLAŞ

Atasay'ın pandemi stratejisi işe yaradı: 'Anı yaşayarak' ciroyu artırdık

Atasay CEO’su Kamer, 2020’de uygulamaya başladıkları yeni iş modeli ile yılı karlı kapattıklarını ve 2021’e güçlü başladıklarını belirtti. Ertelenen düğünler ve gurbetçi akını ile satışlar %80 arttı. dedim.

Geçen yıl pandemi patlak verdiğinde ve dükkanlar kapandığında Atasay CEO’su Atasay Kamer, “Kendimizi dünle kıyaslayıp demoralize etmeyeceğiz, hedef koyup beklenti yaratmayacağız. Sadece yaşayacağız. şu anda” dedi ve fiyatlarını yüzde 35’e kadar düşürdü. Kamer’in ‘anı yaşa’ stratejisi işe yaradı. Şirket, pandemi ortamında cirosunu artırmayı başardı. Hala aynı stratejiyle devam ettiklerini belirten Kamer, “Bu yıl çok iyi başladı, yapılamayan düğünler yapılıyor, gurbetçiler akın ediyor. Satışlarda yüzde 80 artış var.”

ARTIK ‘ANNEMİZİN MARKASI’ DEĞİLİZ

Atasay’ın 4. neslisiniz. Bu markaya ne kattığınızı düşünüyorsunuz?

Şirket toptan satışla başladı, babam ticarete kaydırdı. Markanın algısını gençlere yönelttiğimi söyleyebilirim. Buna ‘annemizin markası’ndan ‘benim markam’a geçiş diyebiliriz. Babam o annelere hitap ediyordu. Yaptığımız en önemli yenilik, markayı yeni nesle hazırlamak oldu. 10 yıl önce 15 yaşında olan kişi şimdi 25 yaşındadır ve yavaş yavaş takı alışverişine başlamıştır. Bu nesil markayla çocuk denebilecek yaşta tanışan nesildir. Bu kitle de alışveriş merkezlerinde, sosyal medya ve televizyon reklamlarında gördükleri markaları, mahalledeki anne babasının kuyumcu dükkanına tercih ediyor.

Ama buna rağmen organize perakendenin sektördeki payı hala küçük değil mi?

Evet, organize perakende bugün birçok sektörde organize olmayan pazarın üzerinde. Kuyumculukta bu oran binde 1’dir. Organize pazarda toplamda 6-7 markadan oluşan bir dünya var. Kuyumcu sayısı 30 bin. Ancak bu sürdürülebilir değil, çünkü insanlar artık mahalle kuyumcularından markalı mücevherlere geçiyor.

KUYUMCULUK ÇAĞRISI

Sektörün nereye gideceğini öngörüyorsunuz?

Talebin markaya kaymasıyla birlikte birçok firma ya mevcut markalara katılacak ya da kendileri yeni bir marka yaratacaktır. Bu kaçınılmaz son. Bu 5 günde olmayabilir ama inanın 10 yıl da sürmez. Bu yüzden geleneksel kuyumculara sesleniyorum; gelip bize katıl. Çünkü yakın gelecekte pazarın yüzde 5-10’u markalı ürünler olacak.

Geçen yıl perakende sektörü için zor geçti, bu süreçte neler yaptınız?

Geçen yıl verdiğimiz en iyi karar ‘anı yaşamak’ oldu. ‘Dünle kendimizi kıyaslamayacağız çünkü artık farklı bir dünyadayız’ dedik. ‘Gelecek belirsiz olduğu için yarın için projeksiyon yapmayacağız’ dedik. Biz de maliyetleri düşürdük, fiyatlarımızı kalıcı olarak indirdik ve piyasayı harekete geçirdik. Genel olarak yılı beklediğimizden çok daha iyi bir sonuçla kapattık. 2020’yi kârla kapattık. 2019 yılında 743 milyon TL olan ciromuzu 753 milyon TL’ye çıkardık.

Son 10 yıla baktığımızda takı alışverişi ortalama 30-40 gramdan 5-10 grama düştü. Öte yandan ağırlık azaldı ama ürün sayısı arttı diyebilirim. Örneğin bizim için ortalama sepet 2-2,5 ürün.

ŞEYMA İLE GENİŞ BİR KİTLEYE ULAŞTIK

Son zamanlarda ünlülerle işbirliği yapıyorsunuz. Bu yardımcı olur mu?

Yeni neslin influencerlara, ünlülere ilgisi var. Her zaman ‘mücevherin Zara’sı olmak istiyoruz’ diyoruz. Bu, 85 milyonluk bir nüfusa hitap etmek ve hem üst hem de orta gelir grubunun keyif alabileceği tasarımlar üretmek anlamına geliyor. Bu işbirliklerine Şeyma Subaşı ile başladık. Ve çok geniş bir kitleye ulaştık. Ardından Rachel Araz ile devam ettik. Şimdi Raisa Vanessa ile biraz daha bohem havayı seven bir kesime ulaşmayı hedefliyoruz.

ESKİ 2 SAAT ÖNCE

kalıcı değil mi

Sosyal medyada 2 saat önceki bilgiler eski bilgilerdir. Bu yüzden hiçbir projeye veya işbirliğine kalıcı olarak bakmıyoruz. Dünya artık her şeyi bu kadar hızlı sindirmiyor. Zamanın hızlı aktığı bu dünyada, değişim kalıcılıktan daha önemlidir.

PARİS’TE 3 MAĞAZA AÇACAĞIZ

Yurtdışı mağazalarınız nasıl gidiyor, Dubai’de iddialıydınız…

Pandemiye kadar çok iyiydi çünkü Dubai nüfusunun 10-20 katı turist ağırlıyordu. Şimdi çok az turist var. Aralık-Ocak ayı itibariyle turizmin canlanacağını ve satışların tekrar artacağını düşünüyoruz. Şu ana kadar ağırlıklı olarak Ortadoğu pazarındaydık. Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Katar’da varız. Artık yönümüzü Avrupa’ya çeviriyoruz. Eğer bir aksilik olmazsa Frankfurt’ta 2, Paris’te 3 mağaza açıyoruz. Aralık ayı sonuna kadar bu 5 mağaza açılacak. Bu mağazalarla Avrupa pazarını test edeceğiz. Nabzı hissedeceğiz ve marka olarak ne kadar uygun olduğumuzu burada göreceğiz. Avrupa’daki hedefimiz gerçek bir kuyumculuk franchise sistemi kurmaktır.

AMAZON’A GİRİŞ YAPTIK

Burada online satış olacak mı?

ABD’de Amazon’a girdik. Mücevher alanında ilk Türk markası olduk. Şu anda uyum sağlamaya çalışıyoruz. 6-7 ayda çok iyi bir noktaya geleceğimize inanıyoruz. Çünkü burada çok büyük bir havuz var. Amerika’dan sonra şimdi de Avrupa ile görüşüyoruz.

SATIŞLAR İLK 6 AYDA %80 ARTTI

Peki 2021 nasıl gidiyor?

2021 çok güçlü başladı. Son 6 ayda mağaza girişlerinde önemli bir artış oldu. Alışveriş merkezine günde 100 bin kişi giriyorsa toplam 10 bin kişi giriyor ama giren 10 bin kişi de alışveriş yapıyor. İnsanlar aşırı kalabalıktan kaçınıyor, ancak alışveriş merkezine giren kişi net müşteri oluyor. Sektörümüzde geçtiğimiz yıl ertelenen evlilikler ve düğünler sektöründe oldukça hareketlilik yaşandı. Geçen yıl gurbetçiler gelemedi. Bu yıl sürüler halinde geldiler. Bu da sektöre çok olumlu yansıdı. Yılın ilk yarısında satışlarımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 80 arttı.


  • atanan
  • atasay kamera
  • kuyumcu
  • ekonomi haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK