Artık ıslak imzaya gerek yok! Üç ayda 712 bin kişi uzaktan müşteri...

Artık ıslak imzaya gerek yok! Üç ayda 712 bin kişi uzaktan müşteri oldu

36
0
PAYLAŞ

Artık ıslak imzaya gerek yok!  Üç ayda 712 bin kişi uzaktan müşteri oldu

Bankacılıkta ıslak imza şartı aranmaksızın uzak müşteri olma dönemi 1 Mayıs’ta başladı. Bankalar Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarını kapsayan 3 aylık dönemde toplam 711 bin 936 uzak müşteri kazandı.

“>

1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren vatandaşlar banka şubelerine gitmeden uzaktan kimlik ile banka müşterisi olabilecekler. Türkiye Bankalar Birliği’nin 14 bankanın verilerinden edindiği bilgiye göre, bankalar Mayıs’ta 268 bin, Haziran’da 229 bin 55 ve Temmuz’da 223 bin uzak müşteri edindi. Uzak müşteri temsilcileri tarafından sonlandırılan müşteri sayısı Mayıs ayında 68 bin 831, Haziran ayında 63 bin 197 ve Temmuz ayında 61 bin oldu. Öte yandan, online başvurularla kurye ile kesinleşen müşteri sayısı Mayıs ayında 102 bin 452, Haziran ayında 120 bin 187 ve Temmuz ayında 110 bine ulaştı.

GÖRÜNTÜLENEBİLİR

Gerçek kişi, banka çalışanı ve kişinin uzaktan kimlik tespiti; Fiziksel olarak aynı ortamda bulunmaya gerek kalmadan görüntülü görüşme ve çevrimiçi olarak birbirleriyle iletişim kurarak gerçekleşir. Yapılan görüntülü görüşmede olası riskler göz önünde bulundurularak yeterli düzeyde güvenlik ve mahremiyet oluşturulması zorunlu tutulmuştur. Görüntülü aramalar şifreli güvenli iletişim ile yapılır. Yapılacak görüntülü görüşmede engelliler için gerekli eğitimi almış en az bir müşteri temsilcisinin bulunması zorunludur.

1 MAYIS’TA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

26 Haziran 2020 tarihinde 5411 sayılı Bankacılık Kanununda yapılan değişiklikle Türkiye’de tamamen dijital uzaktan tanımlamanın önü açılmıştır. Bu kapsamda, bankalar ile müşterileri arasındaki ilişkilerin uzaktan iletişim araçları kullanılarak uzaktan yürütülmesinin ve müşteri kimlik doğrulamasına olanak sağlayacak yöntemlerle oluşturulacak sözleşmelerle düzenlenmesinin önü açılmıştır. 24 Şubat tarih ve 31405 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine İlişkin Tedbirler Hakkında Yönetmelik”te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile gerçek kişilerin uzaktan kimliklerinin tespitine ilişkin hükümlere yer verildi. Uygulama 1 Mayıs itibariyle başladı.

MAKSİMUM 10 DAKİKA ALIR

Uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte bankacılık hizmetlerine daha hızlı ve rahat erişim sağlanmaya başlandı. Yeni uygulama ile müşteri olma süreci maksimum 10 dakika içerisinde tamamlanabilmektedir. Bankalar için kağıt ve belge kullanımı azalır ve hizmet maliyetleri azalır.

MALİYET AZALACAK

Uzaktan müşteri kabulünün bankaların geleceğe hazırlanmasında mihenk taşı olacağını söyleyen sektör temsilcileri, bankaların hizmet maliyetlerinin azalacağını ve müşteri deneyiminin zenginleşeceğini söylüyor.

“>


;”>

  • bankacılık
  • ıslak imza
  • müşteri
  • bankalar
  • ekonomi haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK